poniedziałek, 29 sierpnia 2016

Okrucieństwa wojny oczyma Hali Jaber.


 To już kolejna odsłona serii Pisane przez życie, z którą miałam okazję się zapoznać.
Autorka niniejszej powieści Hala Jaber jest światowej sławy korespondentką wojenną, chociaż jej małżeństwo jest bardzo udane cieniem na jej sercu kładzie się fakt, iż pomimo wielu różnorakich prób nie może zajść w upragnioną ciążę.
Aby złagodzić nieco powodowany tą sytuacją ból Hala rzuca się w wir pracy i na zlecenie Sunnday Timesa wraz ze swoim mężem, który jednocześnie jest fotografem, wyrusza do Bagdadu w poszukiwaniu okaleczonego przez wojnę dziecka, które stanie się twarzą kampanii, której celem będzie zbiórka funduszy na pomoc ofiarom w/w konfliktu zbrojnego.

Hala i Steve muszą zmierzyć się z ogromem cierpienia wielu ludzi, w tym także kobiet i dzieci, którym przyszło żyć w ogarniętym wojną kraju. Tak oto krzyżują się drogi naszych bohaterów i kilkuletniej Zahry poparzonej w wybuchu rakiety oraz jej trzymiesięcznej siostry Hawry, którymi po tym jak w w/w eksplozji straciły całą rodzinę opiekuje się babcia.

Dziewczynki, a zwłaszcza Zahra od razu poruszają serca reporterów zaczynają oni więc zabiegać o to, aby poparzone dziecko otrzymało potrzebną mu pomoc poza granicami ogarniętego wojenną pożogą kraju.

Jeśli chcecie się dowiedzieć jak dalej potoczą się losy dwójki reporterów, dwóch małych Arabek oraz ich babci koniecznie sięgnijcie po "Latający dywan do Bagdadu".

Lektura ta choć nie należy do łatwych warta jest uwagi, ponieważ opowiada o miłości i nadziei wbrew wszystkiemu, a także o tym, iż tak naprawdę nawet w najbardziej skrajnych okolicznościach możemy spotkać się z przejawami człowieczeństwa. Jest to także historia o odkrywaniu siebie i niezwykle trudnej sztuce akceptacji własnego przeznaczenia.

Polecam!


2 komentarze:

  1. Na pewno lektura bardzo wartościowa. A że o trudnym życiu, dla niektórych bardzo trudnym, to życia takie jest. Nikt nie mówił nikomu przy urodzeniu, że będzie lekko. Najtrudniej jednak patrzeć na cierpienie dzieci, ale pomagać zawsze warto. Dobrze, że są takie książki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety prawdą jest, iż nikt nie obiecywał, że będzie łatwo, niemniej jednak nie sposób zaprzeczyć, iż wojny, kataklizmy etc rujnują ludzkie życie nie oglądając się na wiek czy cokolwiek innego...

    Mnie taka literatura też zawsze porusza

    OdpowiedzUsuń