piątek, 14 października 2016

... Los jednak działa według sobie tylko znanych prawideł...


W powieści poznajemy losy młodego Polaka Piotra Ochockiego, który latem 1939 roku przyjeżdża do Bedryczan, rodzinnej wsi swojej matki.  Osada ta podzielona jest na pół; jedną jej część zamieszkują Polacy, drugą natomiast Ukraińcy, a spokój panujący między tymi nacjami jest niezwykle kruchy.

Na tle wydarzeń historycznych w przededniu wybuchu II Wojny Światowej i walk członków ukraińskiej organizacji nacjonalistycznej OUN nagle i zupełnie niespodziewanie krzyżują się drogi naszego bohatera ze Swietą. Dziewczyna jest Ukrainką, a jej ojciec jest przywódcą w/w ruchu.

Między młodymi ludźmi rodzi się zakazane uczucie, które nie w tamtych okolicznościach nie miało prawa zaistnieć, gdyż Polacy i Ukraińcy jedynie tolerują siebie nawzajem, a o bliższych więziach nie ma właściwie mowy. Jak gdyby tego było mało Swieta z woli swojego ojca Danyły ma wyjść za porywczego i hardego przywódcę ukraińskich partyzantów - Jegora. Natomiast w Piotrze kocha się Marta, córka gospodyni, u której młody mężczyzna zamieszkał podczas wakacji w Bedryczanach.

Książka ta jest opowieścią niezwykłą, czytelnik odnajduje w niej całą gamę emocji od tych towarzyszących zakazanej miłości, poprzez te, które popychają do podejmowania bardzo trudnych, a niejednokrotnie nawet skrajnych decyzji, aż po te, które budzą w nas rzezie czy okrucieństwa wojny.

W "Czasie tęsknoty" autor doskonale splata ze sobą historię z fikcją literacką. Poznając koleje losu trojga głównych bohaterów: Swiety, Marty oraz Piotra nie sposób oderwać się od lektury, jeśli więc chcecie zanurzyć się w opowieści o miłości, niełatwej przyjaźni oraz szybkim dojrzewaniu wynikającym z realiów, w których przyszło żyć naszym bohaterom, a dodatkowo zaczerpnąć garść historii gorąco polecam Wam tę powieść.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

4 komentarze:

 1. Oj, Pani Kasiu, ja też gorąco polecam! To książka niesamowita, o pięknej miłości, o poświęceniu! Duża wartość poznawcza tej publikacji! Zakupiłyśmy ją z córką po przeczytaniu Pani recenzji :) i teraz pożyczamy znajomym, więc książka krąży.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, iż jest to niezwykła książka. Jakiś czas temu natknęłam się gdzieś na informację, iż ma się ukazać druga jej część... ale czy to prawda niestety nie wiem... Chętnie bym przeczytała gdyby się ukazała.

   Bardzo mi miło, iż w wyniku mojej rekomendacji książka ta trafiła w Wasze ręce i teraz zachwyca także innych :).

   Usuń
  2. Oj, to dobra wiadomość - oby się sprawdziła, bo ja też chętnie bym poczytała o dalszych losach... W ogóle jestem pełna podziwu dla autora, że potrafił napisać powieść od której naprawdę nie mogłam się oderwać (choć nie była to łatwa tematyka).

   Usuń
  3. To prawda, takie skonstruowanie powieści na tak trudny temat, aby czytelnik wręcz nie mógł się oderwać od jej czytania to nie lada wyczyn.

   Usuń