Są książki, które nie sposób oceniać i pozycja, którą chcę Wam dziś przedstawić z całą pewnością do takich należy. W pierwszej połowie października nakładem Wydawnictwa Replika ukazała się wstrząsająca, autobiograficzna historia autorstwa Laury Priestess.
Autorka w dzieciństwie i wieku nastoletnim doznała przemocy ze strony ojca, który karał ją klapsami, co odcisnęło się na życiu kobiety ogromnym piętnem, z którym zmaga się ona do dnia dzisiejszego.
„Jedenaste nie dotykaj” to opowieść
Laury, mająca na celu z jednej strony swego rodzaju rozliczenie się z traumami
przeszłości i wyrzuceniu ich z siebie poprzez przelanie ich na papier,
natomiast z drugiej uświadomienie odbiorcy, jak wielki i niestety negatywny
wpływ na małego człowieka mogą wywrzeć niewinne według niektórych klapsy.
W książce zawartych zostało bardzo dużo odniesień do wielu źródeł i literatury naukowej dotyczących tzw. flagellacji, kilka słów dotyczących niniejszego terminu znajdziecie tutaj: https://slowodnia.com/2012/06/18/flagelacja/.
Jak zapewne się domyślacie nie jest to lektura ani łatwa, ani przyjemna. Ogrom w niej smutku, bólu, zagubienia, żalu, autodestrukcyjnych myśli i zachowań oraz zawodu w odniesieniu zarówno do życia, jak też dziecka/nastolatki do osób dorosłych.
Kolejne rozdziały anonsują niesamowicie
obrazoburcze czarno-białe rysunki autorstwa Izy Szewczyk, które nadają jeszcze
mocniejszego wyrazu temu, co autorka przekazuje słowami.
Opowieść narratorki jest w moich oczach bardzo ważna i potrzebna, aby przełamać lub chociaż częściowo naruszyć tabu, jakim z całą pewnością nadal są kary cielesne. Jedynym, co niejako dodatkowo utrudniało mi lekturę tej książki jest bardzo duża ilość powtórzeń wielu kwestii, którą stosuje autorka.
Przypuszczam, że miało to służyć
podkreśleniu wagi poruszanych tematów, jak również metaforycznemu zrzuceniu
ciężaru dźwiganego latami na swoich barkach przez Laurę Priestess. Niemniej
jednak tak duża liczba tychże powtórzeń sprawiła, iż lektura szła mi niestety
tym bardziej mozolnie…
Autorka na własnym przykładzie
ukazuje bardzo wyraźnie psychofizyczny oraz emocjonalny portret osoby od
najmłodszych lat borykającej się z doznanymi na bardzo wielu polach
okaleczeniami, które próbuje udźwignąć, a że jest bezbrzeżnie samotna, a co za
tym idzie nie jest w stanie temu zadaniu podołać coraz bardziej zapada się w
sobie.
To, co wydarzyło się w życiu kobiety na zawsze pozostawiło w niej niezatarty ślad… Próby wyjścia na prostą to proces trwający latami, który chyba nigdy nie zostanie definitywnie zakończony, ponieważ upiory przeszłości dają o sobie znać w najmniej oczekiwanych momentach, choć aktualnie nieco mniej niż kiedyś…
Gratuluję Laurze Priestess odwagi i wewnętrznej siły, jakimi niewątpliwie musiała się wykazać, aby zmierzyć się z demonami dzieciństwa i młodości, które tak naprawdę pozostały z nią na całe życie. Mam nadzieję, że poprzez przelanie swej historii na papier udało jej się je, chociaż trochę okiełznać.
Nie jest to książka dla każdego, jeśli jednak osoby dorosłe zdecydują się po nią sięgnąć to może ona otworzyć im oczy na to, jak bardzo może zmienić się na zawsze życie i psychika małego/młodego człowieka, gdy staje się on bezwolną ofiarą z pozoru wychowawczych, a przez to często uważanych za nieszkodliwe klapsów.
Koniecznie muszę przeczytać <3
OdpowiedzUsuńLubię trudne tematy...
Temat ważny i potrzebny, więc tym bardziej się cieszę, że zainteresowałam :).
UsuńNie przeczytam niestety, bo po takich lekturach mną rzuca. Niemniej jednak temat jest bardzo ważny. Oczywiście nie chodzi o wrzucanie wszystkich rodziców stosujących kary cielesne do worka z podpisem "pedofile". Natomiast że ktoś nie ma złych intencji nie znaczy automatycznie, że ich dane postępowanie jest właściwe.
OdpowiedzUsuńDziękuję za komentarz.
Usuń