czwartek, 29 sierpnia 2019

Codzienność małomiasteczkowego antykwariusza


O niniejszej książce od pewnego czasu jest dosyć głośno i wywołuje ona zazwyczaj skrajne opinie tzn. albo z pewnych względów się podoba albo dokładnie odwrotnie.
Mowa o „Pamiętniku księgarza”, którego autorem jest Shaun Bythell. Autor od pewnego czasu prowadzi antykwariat w niewielkim, szkockim miasteczku Wigtown.

Książka dokładnie tak, jak wskazuje na to jej tytuł jest pamiętnikiem Shaun’a, w którym w sposób bardzo otwarty i szczery opisuje on m.in. blaski i cienie zawodu księgarza/antykwariusza. Z ogromnym poczuciem humoru oraz sporą dawką sarkazmu autor przedstawia swoje spostrzeżenia czytelnikowi. Dowiadujemy się też całkiem sporo o klientach antykwariatu, którzy stanowią dosyć ekscentryczna menażerię.

Dzięki opisom Shaun’a, które tworzy on dzień po dniu mamy szansę przyjrzeć się temu, jak ogromną walkę o klienta muszą każdego dnia staczać sprzedawcy detaliczni z wszechobecną potęga Amazona. Niestety bardzo często już na starcie stoją oni na mocno przegranej pozycji.

O tej pozycji nie da się napisać zbyt dużo, aby nie popsuć Wam frajdy z jej lektury. Jeśli jednak macie ochotę na słodko – gorzką opowieść o życiu i pracy małomiasteczkowego antykwariusza, w której znajdziecie sporo charakterystycznego szkockiego poczucia humoru to ta książka będzie dla Was idealna.

Osobiście mam nadzieję, iż uda wam się zaprzyjaźnić z Shaun’em i jego kotem Kapitanem oraz spędzić sympatyczne chwile w progach The Book Shop. A lektura tej pozycji będzie dla Was nie tylko dobrą zabawą, lecz również okazją do przyjrzenia się nieco bliżej niełatwej, mimo iż wypływającej z pasji pracy księgarza.

Zapraszam do lektury.

5 komentarzy:

 1. Przyznam szczerze, że kiedy widziałam tę książkę to spodziewałam się jakiejś obyczajówki. I chyba dobrze, że się myliłam, bo zdecydowanie bardziej ciekawa jestem pracy w antykwariacie :)

  Pozdrawiam!
  recenzje-zwyklej-czytelniczki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie się podobało pomimo braku wartkiej akcji, czy jakichś spektakularnych wydarzeń :)

   Usuń
 2. Może być ciekawie w świecie tego antykwariusza.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Pamiętnik księgarza" to faktycznie słodko-gorzka historia wyjęta prosto z małomiasteczkowego antykwariatu. Świetny humor w szkockim stylu, bystre oko Autora i mnóstwo ciekawych opowieści sprawiają, że całość pochłania się bardzo szybko i z dużym zainteresowaniem. Zdecydowanie warto! :)

  OdpowiedzUsuń