poniedziałek, 18 lipca 2016

Premiera już jutro!!!
W dniu 19.07 Wydawnictwo Replika odda w ręce czytelników dalsze losy bohaterów powieści „Kochanek pani Grawerskiej” autorstwa Krystyny Śmigielskiej.

W drugiej odsłonie noszącej tytuł „Z Twojej winy” autorka ukazuje dalsze perypetie Marty Grawerskiej oraz Marcina Czyżewskiego, którzy próbują rozpocząć razem nowe życie. Nie jest to jednak łatwe gdyż nieustannie czują oni na swych plecach oddech wojewody Marka Grawerskiego będącego wciąż formalnie mężem Marty. Marek Grawerski jest mężczyzną bardzo pewnym siebie, nieznoszącym przegrywać i nieprzebierającym w środkach jeśli chce osiągnąć jakiś cel. Nie mogąc pogodzić się z myślą, iż jego żona zostawiła go dla innego, a w dodatku młodszego mężczyzny, nazywanego przez Grawerskiego pogardliwie „chłoptasiem”, postanawia uprzykrzyć parze życie na wszelkie możliwe sposoby.

Jeśli zaś chodzi o Martę i Marcina zamieszkują oni na ul. Przymorskiej w rodzinnym mieszkaniu Czyżewskiego. Dwójka naszych bohaterów pomimo tego, że musi borykać się z problemami finansowymi oraz różnymi traumami z przeszłości darzy się gorącym i niesłabnącym wbrew wszystkim przeciwnościom uczuciem.

Jednakże wojewoda Grawerski również nie próżnuje – stawia sobie za punkt honoru wsadzenie Marcina do więzienia – po to by rozdzielić go z Martą, ale również dlatego by kobieta wróciła do niego upokorzona prosząc o wybaczenie swego odejścia i możliwość powrotu do męża…

Aby osiągnąć to, co sobie zamierzył Grawerski zastrasza i przekupuje osoby z najbliższego otoczenia Marty i Marcina tak by zeznawali oni przeciw niemu obciążając go winą za dokonanie wielu różnych przestępstw… Marta by choć częściowo bronić ukochanego wchodzi z Markiem w pewien układ… Jednak przysłowiowa „pętla na szyi” Czyżewskiego nieustannie się zaciska… Mężczyzna niekiedy nie wie już kto tak naprawdę jest z nim, a kto przeciw niemu.

Oprócz wątku miłości i zemsty pojawia się w powieści także wątek skomplikowanych relacji rodzinnych. Marta rozpoczyna odbudowywanie zerwanych przed wielu laty kontaktów z matką oraz nawiązuje pewne stosunki z właściwie mało znanym jej jak dotąd ojcem.

Akcja książki trzyma czytelnika w nieustannym napięciu i domysłach na temat tego, z czym jeszcze przyjdzie się zmierzyć naszym bohaterom. W ich świecie nic nie jest jasne ani proste. Życie właściwie każdego dnia zmusza ich do ujawniania swoich nowych, nie zawsze pozytywnych, cech i oblicz.

Jeśli chcecie zagłębić się w historię Marty, Marcina i innych z różnych powodów żyjących z nimi w pewnej koegzystencji bohaterów serdecznie zapraszam Was do lektury niniejszej pozycji.

Autorce gratuluję natomiast zarówno samego pomysłu na fabułę książki, jak również umiejętności wykreowania całej gamy wielowymiarowych postaci, z których każda dokładnie tak jak to bywa w życiu ma zarówno swoją jasną jak i ciemną stronę.

Możemy przyjrzeć się bohaterom nie tylko pod kątem ich różnorodności charakterologicznej, lecz także w kontekście szeroko zakrojonego przekroju społecznego, w jakim zostali oni osadzeni przez autorkę.
Uważam, że opowiedziana przez panią Krystynę Śmigielską historia ma potencjał na jej dalszy ciąg i mam ogromną nadzieję, że nie jest to ostatnie spotkanie z Martą, Marcinem i pozostałymi bohaterami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz